Cone Beam Computed Tomography (CBCT):

سی بی سی تی :

ظاهر فیزیکی دستگاه مشابه دستگاه پانورامیک است.اما این دستگاه دارای دتکتور بسیار متفاوت ونیز  نوع تابش اشعه متفاوت با دستگاه پانورامیک می باشد.

در این تکنیک از اشعه به شکل cone  برای تابش به فک استفاده می شود که با توجه به نوع دتکتور و نرم افزار مورد استفاده, اطلاعات آناتومیک سه بعدی از دندانها, فک و صورت در اختیار پزشک قرار میدهد.اما با توجه به اینکه فقط یکبار بصورت مخروطی به بیمار می تابد دوز دریافتی بیمار بسیار کمتر از CTscan پزشکی می باشد.

موارد کاربرد CBCT:

۱- اگر Implant دندانی جزو طرح درمان شماست به منظور بررسی دقیق تر ارتفاع, عرض و شکل سه بعدی استخوان در ناحیه مورد نظرو نیز تراکم ترابکولهای استخوانی, جراح ممکن است درخواست اسکن سه بعدی از استخوان یا CBCT بنماید.

۲- در موارد وجود دندانهای نهفته برای بررسی وضعیت قرار گرفتن دندان ها در فک و نیز ارتباط آنها با ساختارهای آناتومیک مجاور (مثل کانال های عصبی در مجاورت دندان عقل فک پایین)

۳- در مواردی که درمان مورد نیاز شما ایمپلنت است ولی به علت شکل قرار گیری سینوس در فک بالا و یا تحلیل در فکین نیاز به پیوند استخوان و افزایش ارتفاع وجود دارد.

۴- بررسی کیستها, تومورها وضایعات موجود در اطراف دندانها و فک.

۵- طرح درمان برای جراحیهای مختلف از جمله:

  • جراحی زیبایی بینی به منظور بررسی انحراف تیغه بینی.
  • Orthosurgery قبل یا همزمان با درمان ارتودنسی
  • جراحی بدنبال شکستگیهای صورت و موارد عدم تقارن و….

۶- بررسی ساختارهای مفصل گیجگاهی فکی بصورت سه بعدی

مزایای CBCT نسبت بهMSCT(CT پزشکی):

۱-راحتی بیمار:به علت باز بودن اطراف بیمار , تهیه اسکن بصورت نشسته یا ایستاده (عدم وجودgantry) ,تهیه اسکن حتی از بیمار روی ویلچر

۲- کاهش قابل ملاحظه دوز دریافتی بیمار به علت نوع تابش اشعه و نوع دتکتور مورد استفاده

۳- وضوح بالاتر در نشان دادن ساختارهای استخوانی و دندانی

۴- کاهش ارتیفکت ناشی از فلزات (چون اکثر بیماران دارای دندان پر شده با فلز هستند که در CT معمولی ارتیفکت شدید ایجادمیکند)

جهت انجام CBCT سی بی سی تی در کرج می توانید به مرکز رادیولوژی فک و صورت البرز مراجعه نمائید.