عکس OPG برای چیست؟

عکس OPG برای چیست

فهرست مطالب

عکس OPG یک اسکن دو بعدی از قسمت تحتانی صورت است که نمای وسیع یا پانورامیکی از تمام دندان‌های فک بالا و پایین بر روی یک فیلم ارائه می‌کند، از جمله دندان‌هایی که هنوز روییده یا رویش نیافته‌اند، مانند دندان عقل نمای کاملی از استخوان فک و مفصل گیجگاهی فکی که فک را به بقیه قسمت های جمجمه متصل می کند، ارائه می دهد.

در این عکس از پرتوهای سطح پایین برای ایجاد تصاویری از استخوان ها و دندان ها استفاده می شود.

 

اگر به دنبال عکس OPG در گوهردشت کرج  هستید، امروز برای وقت ملاقات و اطلاعات بیشتر با رادیولوژی البرز تماس بگیرید. ما رادیولوژیست‌های مجرب، کادر فنی ماهر، تجهیزات پیشرفته و مدرن برای ارائه عکس OPG رادیوگرافی یابت وینگ، وعکس سی بی سی تی را ارائه می دهیم.

 

روش گرفتن عکس OPG

برای گرفتن عکس OPG ، بیمار قرار باید چانه خود را روی قفسه ای در مقابل دستگاه اشعه ایکس OPG قرار دهد، در حالی که به آرامی یک قسمت استریل را  گاز می گیرد.

این کار تضمین می کند که سر و دهان بیمار در هنگام عکسبرداری  ثابت بماند.

عکس OPG برای چیست

دستگاه اشعه ایکس OPG از یک بازوی چرخان تشکیل شده است که منبع اشعه ایکس در یک انتها به آن متصل است و مکانیسم فیلم در طرف مقابل، که تصاویر را می گیرد. بازو دور سر بیمار می‌چرخد و نمایی پانوراما از فک و دهان می‌گیرد.

این روش سریع است و هیچ گونه درد یا ناراحتی ندارد. بیمار می تواند به راحتی بعد از عکسبرداری OPG به برنامه روزانه خود ادامه دهد.

 

هدف از عکس OPG

عکس OPG  یا رادیوگرافی پانورامیک توسط دندانپزشکان برای موارد زیر استفاده می شود:

  • تشخیص حفره های داخل دندان
  • مشاهده تمام دندان های بیمار و تعیین موقعیت، تعداد و رشد آنها – از جمله دندان هایی که هنوز روییده نشده اند.
  • برنامه ریزی درمان ارتودنسی
  • ارزیابی رشد یا تشخیص وجود دندان عقل که ممکن است نهفته باشد.
  • معاینه استخوان فک.
  • داشتن نمای کلی از سلامت دندان بیمار.

 

نتایج عکس OPG

عکس OPG آسان، راحت و سریع است و می تواند به تشخیص بیماری های دهان در مراحل اولیه کمک کند. تشخیص زودهنگام امکان درمان به موقع و در نتیجه بهبود موفقیت آمیز و سریع اختلالات دندانی را فراهم می کند.

به عنوان مثال، نتایج عکس OPG می‌تواند به تشخیص حفره‌های داخل دندان، از دست دادن استخوان، تغییر در کانال ریشه، عفونت، کیست یا تومور و سایر مشکلاتی که می‌توانند بی‌صدا ایجاد شده و قبل از ظاهر شدن سطح دندان بدتر شوند، کمک کند.

عوارض جانبی عکس OPG

دور اشعه لازم برای عکس OPG دندان در مقایسه با  دوز لازم سایر عکس های اشعه ایکس، دوز بسیار کمی بوده و  از این رو، بی خطر در نظر گرفته می شوند و معمولا برای حفظ سلامت دهان ضروری هستند.